Ruska akademija prirodnih nauka (RAEN), a samim tim i Balkanski naučni centar ruske akademije prirodnih nauka (BNC-RAEN), je ruska javna, kreativna i naučna organizacija koja ujedinjuje naučnike svih oblasti –naučnike iz oblasti prirodnih nauka,stručnjake iz oblasti kulture i umetnosti, tvorce visokih tehnologija, stručnjake iz oblasti humanističkih nauka, koji su vođeni zajedničkom željom da promovišu naučni rad i kreativnost i da doprinesu razvoju obrazovanja i širenju fundamentalnih i primenjenih istraživanja.
Ruska akademija prirodnih nauka deluje na osnovu Povelje i u okviru zakona Ruske Federacije. Akademija je pravno lice i na propisani način obavlja naučnu, ekonomsku i spoljnoekonomsku delatnost. Akademiju čine odeljenja, odbori, sekcije, regionalna i tematska odeljenja, istraživački centri, udruženja i mali instituti.
Akademija je akreditovana pri Ujedinjenim nacijama 17. januara 1995, a u julu 2002. Ruska akademija prirodnih nauka dobila je status neprofitne naučne organizacije pri UN u specijalnom savetodavnom statusu pri Ekonomskom i socijalnom veću Ujedinjenih nacija (Special Consultative Status with the Economic and Social Council of the United Nations).Glavna načela na kojima se temelje aktivnosti Akademije su: demokratija, samouprava i nezavisnost.
ZADACI AKADEMIJE:
Razvoj nauke, obrazovanja i kulture kao najvažnijih faktora nacionalne i svetske bezbednosti i održivog razvoja.
Učešće u razvoju programa za osiguranje bezbednosti ljudi i društva, uključujući ekološke probleme, smanjenje pretnji od globalnih i lokalnih sukoba, informacijsku bezbednost i pravnu zaštitu građana. Posebna se pažnja posvećuje razvoju strategije održivog razvoja regiona i sveta;
Sveobuhvatna promocija ideja humanizacije i intelektualizacije u društvu na temelju poboljšanja obrazovanja i obrazovnih sistema, doprinoseći daljem razvoju nacionalnih kultura naroda Rusije, Balkana i sveta;
Aktivno širenje ideje o formiranju novog sistema vrednosti noosfere koji je zamišljen da osigura sadašnji i budući razvoj svetske civilizacije bez krize.