Prvi predsednik RAEN bio je Dmitrij A. Minjejev (Дмитрий Андреевич Минеев, 1935- 1992), čuveni sovjetski geohemičar i mineralog.
Od 1994. predsednik RAEN je i jedan od njenih osnivača, Oleg L. Kuznjecov (Олег Леонидович Кузнецов), rođen 1938, doktor tehničkih nauka, profesor Moskovskog državnog univerziteta „M.V. Lomonosov“. Član je još pet akademija, među kojima i Akademije naukaSAD (od 1994). Dobitnik je niza nagrada, pored ostalog i državne nagrade SSSR (1982). Počasni je profesor nekoliko univerziteta iz Rusije, Kazahstana i Kine.
Više o RAEN na zvaničnom sajtu: https://raen.info/
OSNIVANJE
Ruska akademija prirodnih nauka (RAEN), osnovana je na sednici Osnivačke skupštine, održane 31.08.1990, u Moskvi, u prostorijama Moskovskog državnog univerziteta „M. V. Lomonosov“.
Cilj osnivanja RAEN bio je da se osnuje ruska nacionala akademija zbog toga što od 1925, kada je tadašnja Ruska akademija nauka pretvorena u saveznu Akademiju nauka SSSR, nije postojala državna akademija Rusije (ostale sovjetske republike su imale sopstvene državne akademije).
Prema tome, RAEN je trebalo da postane državna naučna akademija Rusije. Međutim, kako je već 1991. došlo do raspada SSSR, državna Akademija nauka SSSR, što je i prirodno, transformisala se u državnu Rusku akademiju nauka (RAN).
Stoga, sada u Rusiji postoje dve istaknute opšte akademije nauka –državna Ruska akademija nauka (RAN) i društvena Ruska akademija prirodnih nauka (RAEN). Pored toga,postoji i nekoliko desetina specijalizovanih akademija, od kojih su tri državne.
RAZVOJ
RAEN je imao pet faza svog razvoja:
-u prvoj fazi (1991-1992) formirane su sekcije za prirodne nauke: biomedicina, matematika, oblasti nauke, fizika i hemija;
-u drugoj fazi (1992-1993) formirane su sekcije: geopolitika i bezbednost, rudarstvo i metalurgija, ruska enciklopedija, problemi makroekonomije i ekonomije socijalnog tržišta, problemi obrazovanja i pomoć mladim naučnicima, ekonomiji i sociologiji;
-u trećoj fazi (1993-1995) formirne su nove sekcije, odeljenja i naučno-proizvodni centri. Pored ostalog, sekcije za šumarstvo, noosferna znanja i tehnologija i nekoliko regionalnih (Volgo-Uralsko, Kemerovsko, Kursko, Senkt-Peterburgsko itd.) i tematskih odeljenja (za humanitarne nauke i stvaralaštvo, međugranska ekološko-ekonomska sistemska istraživanja, naftu i gas, noosferne tvorevine, primenjenu matematiku);
-u četvrtoj fazi (1995-2001) formira se oko stotinu regionalnih i tematskih odeljenja, a RAEN je učestvovao u organizaciji brojnih drugih akademija, društava, socijalnih pokreta i sindikata;
-u petoj fazi (od 2001) formulisano je osam glavnih oblasti naučnog istraživanja i uputstva za izradu kreativnog doprinosa definisana su izradom snažne strukture i mreže regionalnih naučnih centara, naučnih instituta, itd. Balkanski naučni centar je novi naučni centar RAEN izvan Rusije.
ČLANSTVO
Bez obzira na njen naziv u kome su potencirane samo prirodne nauke, RAEN ima odeljenja za sve oblasti nauke, pa i društvene nauke i umetnost, tako da okuplja najistaknutije naučnike i umetnike svih profila.
ZNAČAJ
O značaju i ugledu RAEN svedoče rezultati njenih članova, njeni projekti, izdanja itd.
Članovi RAEN su na inicijativu i za potrebe Vlade Ruske Federacije izradili niz federalnih i regionalnih programa, među kojima su: „Koncepcija nacionalne bezbednosti“, „Koncepcija ekološke bezbednosti Rusije“, „Koncepcija informacione bezbednosti Rusije“, „Mineralno-sirovinska baza Rusije“, „Voda za piće i vodni resursi“, „Prioni i prionske bolesti kod ljudi i životinja“, „Noosferni transportni sistem“ i „Ekološka doktrina Ruske Federacije“. Za ovu poslednju, naučnici RAEN su dobili zvaničnu zahvalnost predsednika Rusije V. V. Putina.
ČESTITKE PREDSEDNIKA RUSIJE V. PUTINA
I DRUGIH UGLEDNIH LIČNOSTI
O značaju RAEN svedoči i pozdravno pismo predsednika Rusije V. V. Putina povodom 10 godina RAEN (2000) u kojem je on, pored ostalog, istakao: „Za ove godine RAEN se pretvorila u krupni naučni centar, koji objedinjuje predstavnike akademske, visokoškolske i granske nauke, vodeće specijaliste i istraživače. Naučnici Akademije uspešno rešavaju svoj glavni zadatak – razvoj nauke, obrazovanja i kulture, kao najvažnijih uslova za ekonomski i duhovni preporod Rusije... Siguran sam da će veliki potencijal Ruske akademije prirodnih nauka i ubuduće raditi u korist napredovanja nacionalne nauke i dohovnog obnavljanja društva.“.
Povodom 25-godišnjice, RAEN je 2015. dobila čestitke od predsednika Rusije V.V. Putina, predsednika Kazahstana N.A. Nazarbajeva, ministra spoljnih poslova Rusije S. V. Lavrova, predstavnika Mongolije i Azerbejdžana, rektora Moskovskog državnog univerziteta „M.V. Lomonosov“ V. A. Sadovničeg, rektora niza drugih univerziteta iz Rusije i inostranstva... U ovim čestitkama istaknuto je da je za 25 godina RAEN, koja je u svojim redovima ujedinila istaknute poslanike nauke, obrazovanja i kulture, postala zasluženo poznata u Rusiji i van njenih granica kao centar intelektualnog privlačenja koji obuhvata široku lepezu smerova u oblasti prirodnih i društvenih nauka, sa izrazito razvijenim istraživačkim radom.
U pozdravnom telegramu predsednika Putina od 19.11.2015, stoji: „Poštovani prijatelji! Česitam vam veliki događaj – 25 godina Ruske akademije prirodnih nauka. Istorija RAEN vezana je uz imena istaknutih naučnika i specijalista visoke klase koji su osnovali autoritetne škole, dali ozbiljan doprinos razvoju naše nauke i mnogo učinili za uvođenje u proizvodnju inovacionih tehnologija i perspektivnih istraživanja. Važno je što RAEN povećava svoj istraživački i stvaralački potencijal i uživa veliki autoritet ne samo u Rusiji, već i daleko van njenih granica i ima odeljenja u raznim državama. Želim vam nove profesionalne uspehe i sve najbolje! V. Putin.“.