Bez obzira na njen naziv u kome su potencirane samo prirodne nauke, RAEN ima odeljenja za sve oblasti nauke, pa i društvene nauke, kao i za umetnost, i okuplja najistaknutije naučnike i umetnike svih profila.
Članstvo RAEN broji oko 5.000 iz 50-tak država sveta.
Među njima je i 211 članova državne Ruske akademije nauke (RAN) i više od 200 članova neke od 3 specijalizovane države akademije Rusije.
Među članovima RAEN su i 23 dobitnika Nobelove nagrade (hronološkim redom, prema godini dobijanja nagrade):
1. Melvin Kalvin (Melvin Calvin) SAD, nagrada za za hemiju (1961);
2. DŽejms D. Votson (James Dewey Watson) SAD, nagrada za fiziologiju i medicinu (1962);
3. Nikolaj G. Basov (Basov Nikolaй Gennadievič)SSSR, nagrada za fiziku (1964);
4. Andre Lavov (Andre Lwoff) Francuska, nagrada za fiziologiju i medicinu (1965);
5. Bernard Kac (Bernard Katz) Australija, nagrada za fiziologiju i medicinu (1970);
6. Vasilij V. Leonjev (Wassily Leontief) SAD, nagrada za ekonomiju (1973);
7. Miltonj Fridmen (Milton Friedman) SAD, nagrada za ekonomiju (1976);
8. Ilija R. Prigožin (Ilya Prigogine) Belgija, nagrada za hemiju (1977);
9. Endrju V. Šali (Andrew V. Schally) SAD, nagrada za fiziologiju i medicinu (1977);
10. Denijel Natans (Daniel Nathans) SAD, nagrada za fiziologiju i medicinu (1978);
11. Herbert Č. Braun (Herbert C. Brown) SAD, nagrada za hemiju (1979);
12. Šeldon Li Glešou (Sheldon Lee Glashow) SAD, nagrada za fiziku (1979);
13. Pol Berg (Paul Berg) SAD, nagrada za hemiju (1980);
14. Roald Hofman (Roald Hoffmann) SAD, nagrada za hemiju (1981);
15. Artur L. Šavlov (Arthur Leonard Schawlow)SAD, nagrada zafiziku (1981);
16. DŽon R. Vejn (John R. Vane) V. Britanija, nagrada za fiziologiju i medicinu (1982);
17. Aron Klug (Aaron Klug) V. Britanija, nagrada za hemiju(1982);
18. Stenli Koen (Stanley Cohen) SAD, nagrada za fiziologiju i medicinu (1986);
19. Gertruda B. Ilajlon (Gertrude B. Elion) SAD, nagrada za fiziologiju i medicinu (1988);
20. Mihail S. Gorbačov (Gorbačev Mihail Sergeevič) SSSR, nagrada za mir (1990);
21. DŽerom I. Fridmen (Jerome I. Friedman) SAD, nagrada za fiziku (1990);
22. DŽordž Olah (George Olah) Mađarska, SAD, nagrada za hemiju (1994);
23. Žores I. Alferov (Alferov Žores Ivanovič) Rusija, nagrada za fiziku (2000).
ZNAČAJ
O značaju i ugledu RAEN svedoče rezultati njenih članova, njeni projekti, izdanja itd.
Članovi RAEN su na inicijativu i za potrebe Vlade Ruske Federacije izradilin iz federalnih i regionalnih programa, među kojima su i: „Koncepcija nacionalne bezbednosti“; „Koncepcija ekološke bezbednosti Rusije“; „Koncepcija informacione bezbednosti Rusije“; „Mineralno-sirovinska baza Rusije“; „Voda za piće i vodni resursi“; „Prioni i prionske bolesti kod ljudi i životinja“; „Noosferni transportni sistem“ i „Ekološka doktrina Ruske Federacije“. Za ovu poslednju naučnici RAEN dobili su zvaičnu zahvalnost predsednika Rusije V. V. Putina.
Periodični časopis RAEN je Vestnik Rossiйskoй akademii estestvennыh nauk koji izlazi od 2001. Izlazi 4 puta godišnje sa tiražom 1.000 primeraka. U spisu je VAK (Visoka akreditaciona komisija) kao istaknuti naučni časopis koji se, pored ostalog, preporučuje za objavljivanje naučnih radova za sticanje zvanja magistra i doktora nauka. Takođe, u sistemu je RINC (Ruski indeks naučnog citiranja).
ČESTITKE PREDSEDNIKA RUSIJE V. PUTINA
I DRUGIH UGLEDNIH LIČNOSTI
O značaju RAEN svedoči i pozdravno pismo predsednika Rusije V. V. Putina povodom 10 godina RAEN (2000) u kojem je on, pored ostalog, istakao: „Za ove godine RAEN se pretvorila u krupni naučni centar, koji objedinjuje predstavnike akademske, visokoškolske i granske nauke, vodeće specijaliste i istraživače. Naučnici Akademije uspešno rešavaju zvoj glavni zadatak – razvoj nauke, obrazovanja i kulture, kao najvažnijih uslova za ekonomski i duhovni preporod Rusije... Siguran sam da će veliki potencijač Ruske akademije prirodnih nauka i ubuduće raditi u korist napred nacionale nauke i dohovnog obnavljanjea društva.“
Povodom 25-godišnjice, RAEN je 2015. dobila čestitke od predsednika Rusije V.V. Putina, predsednika Kazahstana N.A. Nazarbajeva, ministra spoljnih poslova Rusije S. V. Lavrova, predstavnika Mongolije i Azerbajdžana, rektora Moskovskog državnog univerziteta „M.V. Lomonosov“ V. A. Sadovničeg, rektora niza drugih univerziteta iz Rusije i inostranstva itd. U ovim čestitkama istaknuto je da je za 25 godina RAEN, koja je u svojim redovima ujedinila istaknute poslanike nauke, obrazovanja i kulture, postala zasluženo poznata u Rusiji i van njenih granica kao centara intelektualnog privlačenja koji obuhvata široku lepezu smerova u oblasti prirodnih i društvenih nauka, sa vrlo razvijenim istraživačkim radom.
U pozdravnom telegramu predsednika Putina OD 19.11.2015. stoji: „Poštovani prijatelji! Česitam vam veliki događaj – 25 godina Ruske akademije prirodnih nauka. Istorija RAEN vezana je uz imena istaknutih naučnika i specijalista visoke klase koji su osnovali autoritetne škole, dali ozbiljan doprinos razvoju naše nauke i mnogo učinili za uvođenje u proizvodnju inovacionih tehnologija i perspektivnih istraživanja. Važno je što RAEN povećava svoj istraživački i stvaralački potencijal i uživa veliki autoritet ne samo u Rusiji, već i daleko van njenih granica i ima odeljenja u raznim državama. Želim vam nove profesionalne uspehe i sve najbolje! V. Putin.“